AÇIK HAVA SPOR ALETLERİ

Açık havada spor yapmak, eğlenceli ve motive edici yönü nedeniyle pek çok kişinin tercihidir. Ormanlık bölgeler ve parklar, doğa ile iç içe olma fırsatı sağladığından, stresten arındıran keyifli bir egzersiz alanı sunuyor. Belediyelerin semt parklarına yerleştirdiği açık hava spor aletleri de her yastan insana spor yapma olanağı vermektedir.

Açık havada spor yapmanın keyfini çıkartırken, bazı risklerden korunmak gerekir. En çok karşılaşılan sorunlar, sıcak çarpması ve bilinçsiz egzersiz yapmaktan kaynaklanan sakatlanmalardır. Sıcak çarpması, havanın sıcaklığı, nem oranı, rüzgâr hızı ve isi yayılımına bağlıdır. Açık havada spor aletleriyle çalışırken, giysiler bol, teri emen, açık renkli ya da yeni teknoloji urunu serinletici etkisi olan cinsten olmalıdır. Kış mevsiminde rüzgâr şiddeti ne olursa olsun, sıcaklığın -10 derecenin altına inmediği surece üşüme tehlikesi olmaz. Bu mevsim özellikleri, kişilerin spor için başvurdukları açık alanlarda saptanmalı ve spor yapanları nasıl etkileyeceği bilgilendirme yazıları ile belirtilmelidir.

Açık Hava spor aletleriyle egzersiz yaparken;

§  Sıcak çarpmasından korunmak için 10,00 – 17,00 dışındaki saatleri seçmek daha uygundur.

§  Egzersize uygun, bol ve teri emen giysiler seçilmelidir.

§  Spor öncesi ve egzersiz sırasında su içmek ihmal edilmemelidir.

§  Sağlık açısından yararlı bir çalışma yapmak için ısınma ve esnetme egzersizleri de mutlaka yapılmalıdır.

Açık Hava spor aletlerini ve yaptıkları isler ile kazandırdıklarını şöyle sıralayabiliriz;

Ø  Mekik – Sınav aleti; urun üzerinde tasarlanan destek noktaları ile mekik hareketinin gerçekleştirilmesi sırasında bel bölgesine uygulanan yük önemli ölçüde azaltılmakta, hareket kolaylığı sağlanmaktadır. Bacak, karin ve bel bölgesindeki kaslar üzerinde etkilidir.

Ø  Üçlü Bel Esnetme aleti; Ayakta ve oturarak burgu hareketi yaparak beli esnetmemizi sağlar. Bel, basen ve kol bölgelerindeki kasları ayni anda çalıştırarak bu bölgedeki kasların ve eklemlerin güç ve esneklik kazanmasına yardımcı olur.

Ø  Çiftli Sarkaç – Salınım Aleti; sağa ve sola salınım yaparak vücudun esnetilmesi sağlanır. Bacak üst bölgelerindeki on ve arka kaslarla bel bölgesindeki kasları çalıştırmaktadır. Uygulama bölgelerindeki kas ve eklemlerin güç ve esneklik kazanmasına yardımcı olur.

Ø  Havada Yürüyüş Spor Aleti; bacakları ileri geri hareket ettirerek kolaylıkla yürüyüş hareketi yapılması sağlanır. Ayak ve bel bölgesi arasında yer alan bolumun tamamında etkili olup, uygulama bölgelerindeki kas ve eklemlerin güç ve esneklik kazanmasına yardımcı olur. Bu bölgedeki kan dolaşımının hızına bağlı olarak oksijen miktarının artmasını sağlar.

Ø  Kol Çevirme Aleti; kol, bilek ve omuz kaslarını geliştirmeye yönelik ayni anda iki kolunuza da kondisyon sağlayan spor aletidir. El, kol ve omuz bölgesindeki kasları ve eklemleri radyan hareketlerle çalıştırarak esneklik ve güç kazanmasına yardımcı olur.

Ø  Bisiklet ve Step Aleti; ayni anda iki kişinin kullanımına olanak sağlayarak step hareketi ve bisiklet hareketi ile bacakların gelişimini sağlar. Bisiklet özelliği ile bacak, karin ve bel bölgeleri, step özelliği ile bacak ve bel yan bölgeleri üzerinde etkilidir. Uygulama bölgelerindeki kas ve eklemlerin güç ve esneklik kazanmasına yardımcı olur.

Ø  Bacak İtme Çiftli Spor Aleti; vücudun bacaklar aracılığıyla ileri geri gitmesini sağlar. Uygulama bacak ve bel birleşim bölgelerindeki kas ve eklemlerin güç ve esneklik kazanmasına yardımcı olur.

Ø  Çiftli Makas Aleti; bacakların ayni anda sağa ve sola simetrik olarak hareketi sağlanır. Uygulama bacak iç ve dış bölgelerindeki kas ve eklemlerin güç ve esneklik kazanmasına yardımcı olur.

Ø   Uzay Yürüyüş Aleti; tek kişinin kullanımına olanak sağladığı gibi, ayni anda iki kişinin uyumlu kullanımına olanak sağlar. Bacak alt ve üst bölgeleri ile bel bölgesinde etkilidir. Uygulama bölgelerindeki kas ve eklemlerin güç ve esneklik kazanmasına yardımcı olur.

Ø  Üçlü Ağırlık Merkezi; vücudun ayak bilekleri ve kol kuvvetine dayalı olarak farklı kullanım amaçları sağlar. Üç fonksiyondan oluşan sistemde kollar yardımı ile bedenin yukarı esnetilerek bel ve karin bölgesindeki kasları çalıştırmaya olanak sağlamaktadır. 

AÇIK HAVA SPOR ALETLERİ

s