DIŞ MEKAN ZEMİN KAPLAMA

Dış mekânların zemin kaplamalarında kauçuk ya da ashap kullanılır. Her iki ürününde kendine özgü özellikleri ve kullanım yerleri vardır.

Ahşap dış mekân zemin kaplama çok kullanışlı ve doğal bir yapı malzemesidir. Diğer yapı malzemelerinden ustun birçok yani vardır. Mekâna çok sıcak bir hava katan ashap zemin ayni zamanda çok sağlıklı bir dış zemin kaplama malzemesidir. Ahşabın ömrünü uzatmak için ashap emprenye edilmelidir. Emprenye, ahşabın yapısına uygun koruyucu bir maddenin ahşabın bünyesine geçirilmesidir. Bu maddeler ahşabın harap olmasına ve çürümesine neden olan mantarların oluşumunu engeller. Emprenye uygulanmış ashap çürümez, hava koşullarından, böceklerden ve mantarlardan etkilenmez. Zaman içinde bükülmez, eğrilmez, çatlamalar meydana gelmez. 50 – 60 yıl dayanabilir. Yapıların teraslarında, havuz baslarında, bahçe içi yürüyüş yollarında, iç zemin kaplamalarında, balkon içlerinde rahatlıkla kullanılabilir.

Ahşabı dış mekân zemin kaplaması olarak kullanmamızın baslıca nedenleri;

Ahşap hafif olduğundan temele binen yükte az olur. Değişik iklim koşullarına dayanır Kurulumu insan gücüyle rahatlıkla yapılabilir. Ahşap zemin kaplama çok katlidir Ahşap cevre ile kimyasal bir dengededir. Enerji dostudur. İzolasyon değerlerine sahiptir. Ahşaba oranla diğer yapı malzemelerinin denetimi daha zordur. Dünyadaki dönüşümlü tek yapı malzemesidir. Diğer yapı malzemeleriyle birlikte uyum içinde kullanılabilir.

Dış mekân zemin kaplamalarında kauçuk; yumuşaklık ve estetik istenen tüm mekânlara uygulanan granül ve polimer malzemelerden yapılan kauçuk esaslı kaplama bicimidir. Zemin kaplaması olarak; çocuk oyun parkları, okul bahçeleri, spor sahaları, atletizm pistleri, yürüyüş ve bisiklet yolları, at gezdirme zeminleri, hayvanat bahçeleridir.

Kauçukla kaplı diş mekân zeminlerinin sağladığı yararları söyle sıralayabiliriz:

Çocukların düşmelerinden kaynaklanan yaralanmaları önler.

Hijyenik yapısı sayesinde güvenli oyun olanağı sunar.

Esnekliği sayesinde kasların yorulmasını geciktirir, sakatlanmaları en aza indirir.

Kaydırmazlığı sayesinde yağmur sırasında ve sonrasında sportif aktivitelerin devamını sağlar.

Sağlamlığı ile uzun omurlu kullanım sunar.

Hayvan sağlığına uygun olup, mikropların ve mikrop taşıyıcı haşerelerin barınmasını önler.

Yalıtım özelliği sayesinde hayvanları soğuktan mükemmel bir bicimde korur.

Çeşitli renk ve isteğe bağlı logo seçenekleri ile estetik görünüm sunar.

Kauçuğun kullanımı doğal kaynakların korunması adına olumludur. Bu ürünler çevreye zarar vermeyen ürünlerdir. Geri dönüşümlü olduklarından kanunların gerektirdiği bicimde ortadan kaldırılabilirler. Kauçuk zemin kaplama malzemelerinde kanserojen madde yoktur.

Kauçuk zemin kaplama sistemleri estetik görünüm yanında en önemli özellikleri ve üretim amaçları darbe emici, koruyucu ve esnek olmalarıdır.
DIŞ MEKÂN ZEMİN KAPLAMA

s