KENT MOBILYALARI FIRMALARI

Kent mobilyaları, kamusal alanlarda insanların yaşamlarını kolaylaştıran, güvenlik, kolaylık sağlayan ve toplu yasam düzenine büyük katkı sağlayan tüm nesnelerin genel adidirKent mobilyaları, bir kentin planlanması, yaşama mekânlarının örgütlenmesi kadar öncelik verilmesi gereken önemli şehir kimliği öğeleridir. Kentsel dış mekânların düzeni ve kullanılabilirliği, insanın günlük hayatına olumsuz ya da olumlu katkıları vardır. Kaldırımların düzeni, çöp kutularının ulaşılabilirliği gibi… Kentsel dış mekânların kullanılabilirliği o mekânın organizasyonunda kullanılan kent mobilyalarının uyumu ile yakın ilişkilidir. 

Kent mobilyaları firmaları mobilya olarak; oturma bankları, aydınlatma lambaları, telefon kulübeleri, cop kutuları, bitki kasaları, bilet – gazete – çiçek gibi nesnelerin satış büfeleri, halka açık tuvaletler, otobüs durakları, işaret – bilgilendirme levhalarını üretmektedirler. Kent mobilyalarının pratik kullanımlarının yanı sıra en önemli özelliği, kent kimliğini yansıtmasıdır. 

Kent mobilya firmalarının ürettiği mobilyalarda aranılan özellikler şunlardır: ·

  • Kent mobilyaları, kullanıcının konforunu en iyi bicimde gerçekleştirmelidir.
  • Temizlik açısından biçim ve yüzey olarak su ve kir tutmayan, yağmur ve rüzgâr gibi doğal olayların yardımı ile kendi kendine temizlenen özellikte olması önemlidir.
  • Malzeme ve yüzey dokusu çok sıcak, çok soğuk ve nemli olmamalıdır.
  • Fiziksel olarak sağlanan konfor, psikolojik açıdan da sağlanmalıdır.
  • İnsanların fiziksel ölçüleri dikkate alınarak tasarlanmalıdırlar.
  • Çevrenin sosyal, kültürel, tarihi, mimari ya da coğrafi konumuyla uyumlu olmalıdırlar. Doğal yıpranmaya ve bozulmalara karşı dayanıklı olmalıdırlar. ·
  • Estetik açıdan zemin ve taşıyıcı sistemle ilişkili, işlevsel ve sembolik açılardan algılanmalıdırlar. Renk, biçim ve malzeme ile bütünleşmeli ve kent mobilyasının işlevinin de göstergesi olmalıdır.
  • Ergonomi ve çeşitli fiziksel özellikleri açısından belli standartlara uygun olmalıdır. Tasarımlarında fonksiyonel ve estetik özellikler dikkate alınmalı, aynı zamanda olabildiğince özgün tasarımlar olmalıdır.
  • Taşınabilirlik, monte edilebilirlik ve yedek parçaların bulunabilmesi açısından uygun olmalıdır. ·
  • Bakımı kolay olmalı veya fazla bakım gerektirmemelidir.

Kent mobilyaları, kent içerisinde barındırdığı farklı varlık alanlarında yer alan hareketli, birbiriyle ilişkili sistemin tümüdür. Bu sistemler, kişilerin yasam tarzı, toplum kişiliği, kurumsal ya da özel mekânlar ile kent doğası tüm kent öğeleri olabilir.

KENT MOBILYALARI FIRMALARI

s