PARK OYUN GRUPLARI

Park oyun grupları, çocukların oynaması için tasarlanmışlardır. Genellikle açık alanlarda bulunur. Kapalı alanlara da kurulabilir. Park oyun gruplarında en çok bulunan oyuncaklar; kaydırak, zıpzıp tahterevalli ve salıncaktır. Ayrıca küçük boyutlarda jimnastik aletleri, zincirden merdivenler, ip köprüler, dolambaçlar bulunabilir.

Park oyun grupları, çocukların zihinsel ve bedensel gelişimine katkı sağlar. Onların yaratıcılıklarını geliştirir, sosyalleştirir ve eğlendirir.

Tek platformlu oyun grubunda; 1 düz kaydırak, Platform, ikili salıncak, 6 basamaklı kauçuk merdiven bulunur.

İkili platformlu oyun grubunda; 2 düz kaydırak, 1 helezon kaydırak, ikili salıncak, 6 basamaklı ve 5 basamaklı kauçuk merdiven bulunur.

Çoklu platformlu oyun grubunda; 2 düz kaydırak, 1 helezon kaydırak, 1 tüp kaydırak, 6 ve 5 basamaklı iki kauçuk merdiven, köprü geçiş, tırmanma ve platformlar bulunur.

Güvenli bir park oyun grubu için genel olarak dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;
Oyun parkları malzemelerinin altında ve etrafında kalan alanlar çocukların düşmesi durumunda yaralanmalarını önlemek için yumuşak dolgu malzemeleriyle doldurulmalıdır. Dolgu malzemenin yüksekliği en az 30 cm. olmalıdır. Yüksek olan çocuk oyuncak gruplarının altı kauçuk gibi yumuşak bir malzemeyle kaplanmalıdır.
Oyuncaklar arasındaki uzaklık 180 cm. olacak bicimde düzenlenmelidir. Bu nedenle çocukların bir oyuncak grubundan diğerine geçmesi daha kolay ve güvenli olacaktır.
Açık kanca, vidaların uç kısımları gibi dışa çıkık ayrıntılar bırakılmamalıdır. Bu türden parçalar çocukların yaralanmasına ya da giysilerinin takılarak düşmelerine neden olabilir.
Korkuluklar, merdiven arası aralıklar ve platformlar arasındaki genişlikler tehlike yaratacak genişlik aralığında olmamalıdır.
Oyun parklarının zemininde çocukların ayaklarının takılabileceği nesneler bulunmamalıdır.Platformların, yürüyüş yollarının ve rampaların kenarında mutlaka korkuluk bulunmalıdır.
Oyun donanımları keskin kenar ve sivri yüzey içermemelidir. Tahterevalli, zıpzıp, salıncak gibi sallanan ya da hareket eden parçalar çocukların parmaklarını sıkıştırmayacak bicimde tasarlanmalıdır.
Kurulan oyun parkları düzenli olarak bakımdan geçirilmelidir. Aşınan parçalar değiştirilmeli, eksik parçalar tamamlanmalıdır. Güvenlik noktaları gözden geçirilmelidir.
Kurulan oyun parkları, ana babaların çocuklarını rahat gözleyebileceği bicimde olmalıdır.

 

Çocuk parkı üretmek, birçok kişinin düşündüğünün aksine, çocuk oyuncağı değildir. Ürünler dış mekânda, çok ağır koşullarda ve yıllarca kullanılmaktadır. Çocuklarımız tehlikeli durumlar karşısında daha bilinçsizdir. Bu nedenle park oyun grupları kullanım sureleri boyunca hem sağlamlığını korumalı, hem de çocukların güvenliğini tehlikeye atacak sıkıntılar yaratmamalıdır. Üretici firmalar park oyun gruplarını sağlığa uygun, kaliteli ve dayanıklı malzemeden üretmelidirler. Avrupa Birliği oyun parkı normu olan EN 1176’ya uygunlukları sağlanmalıdır.

PARK OYUN GRUPLARI

s